Na rozlehlé louce v Suché u Nejdku, nedaleko od známé kapličky, se nalézají mezi třemi vzrostlými lipami krásná boží muka. Jejich žulový pomník je dvoudílný, má výšku dva metry, tvarově je velmi bohatý a je důkazem důkladné kamenické práce. Na čelní ploše byla kdysi nahoře oválná pamětní deska, pod ní je hluboká nika pro květiny, svíčky nebo sošku. Na spodní ploše pod nikou je zdobné obdélníkové zahloubení.

Oba díly pomníku, které dohromady váží více než 900 kg, zrestauroval ve své dílně v roce 2008 nejdecký kameník pan Litavský. Dne 5.11.2008 byl pomník postaven zpět na své původní místo. Vzhledem k jeho váze a vzhledem k obtížnému přístupu to nebyla snadná práce. O tom svědčí snímky ve fotogalerii JoN. Tuto akci zajistil Městský úřad v Nejdku.

V další etapě bude pomník ještě doplněn křížem a mřížkou nebo dvířky na nice a hlavně bude upravena přístupová cesta od kaple.

Tato krásná velká boží muka byla určitě postavena v souvislosti s nějakou významnou  událostí. Dle některých informací došlo v Suché k lidskému neštěstí. Naše občanské sdružení JoN by s vděčností uvítalo jakékoliv informace k tomuto pomníku, které můžete zaslat na:

jon.nejdek@seznam.cz

Share This